Kleptomania

Kleptomania

Wi臋kszo艣膰 ludzi zna termin kleptomania, prawdziwy, ale rzadki, stan zdrowia psychicznego. Kluczow膮 cech膮 kleptomanii jest wielokrotne dzia艂anie na impulsy w celu kradzie偶y przedmiot贸w, nawet je艣li przedmioty nie s膮 potrzebne.

Jak zauwa偶ono w Diagnostic and Statistical Manua艂 of Mental Disorders *, „kleptomania jest niezwykle rzadka, podczas gdy kradzie偶 w sklepach jest stosunkowo powszechna”. Kleptomania wyst臋puje u oko艂o 0,3% -0,6% populacji og贸lnej.

Osoba z kleptomani膮 zazwyczaj nie planuje kradzie偶y i nie wsp贸艂pracuje z innymi. Skradzione przedmioty zazwyczaj maj膮 niewielk膮 warto艣膰, a osoba cz臋sto je oddaje lub odrzuca. Kleptomania r贸偶ni si臋 od zwyk艂ej kradzie偶y lub kradzie偶y w sklepie. Zwyk艂a kradzie偶 jest zazwyczaj motywowana u偶yteczno艣ci膮 lub warto艣ci膮 przedmiotu lub dla niekt贸rych, zw艂aszcza m艂odzie偶y, mo偶e by膰 motywowana jako akt buntu lub odwa偶ona.

Kleptomania jest definiowana przez uczucia zwi膮zane z kradzie偶膮 - pragnienie kradzie偶y, uczucie napi臋cia przed kradzie偶膮 i uczucie ulgi w trakcie lub bezpo艣rednio po nim. Wed艂ug DSM-5 ludzie z kleptomani膮 „zazwyczaj pr贸buj膮 oprze膰 si臋 impulsowi do kradzie偶y i s膮 艣wiadomi, 偶e czyn jest z艂y i bezsensowny. Osoba cz臋sto obawia si臋 zatrzymania i cz臋sto czuje si臋 przygn臋biona lub winna kradzie偶y. ”
Cz臋sto zaczyna si臋 w okresie dojrzewania, ale mo偶e wyst膮pi膰 u dzieci, m艂odzie偶y lub doros艂ych. Bez leczenia objawy mog膮 wyst臋powa膰 w spos贸b ci膮g艂y lub mog膮 wyst膮pi膰 w kr贸tkich sporadycznych epizodach. Jest trzy razy bardziej powszechny w艣r贸d kobiet ni偶 m臋偶czyzn. Mo偶e to prowadzi膰 do trudno艣ci prawnych, rodzinnych, zawodowych i osobistych.

Kleptomania jest klasyfikowana jako zaburzenie kontroli impuls贸w. Jednak badania wykaza艂y, 偶e ma on cechy wsp贸lne z zaburzeniami uzale偶niaj膮cymi (zaburzenia u偶ywania substancji, zaburzenia hazardu) i zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi. Osoby z kleptomani膮 mog膮 mie膰 r贸wnie偶 inne schorzenia, takie jak depresja lub l臋k. Jedno z bada艅 student贸w odkry艂o, 偶e pop臋d do kradzie偶y by艂 zwi膮zany z gorszymi objawami depresyjnymi, wy偶szym poziomem stresu i kilkoma zaburzeniami psychicznymi.

Kleptomania: Kryteria diagnozy
A. Powtarzaj膮cy si臋 brak odporno艣ci na impulsy do kradzie偶y przedmiot贸w, kt贸re nie s膮 potrzebne do u偶ytku osobistego lub ich warto艣ci pieni臋偶nej.

B. Zwi臋kszenie poczucia napi臋cia bezpo艣rednio przed pope艂nieniem kradzie偶y.
C. Przyjemno艣膰, zadowolenie lub ulga w momencie pope艂nienia kradzie偶y.
D. Kradzie偶 nie ma na celu wyra偶ania gniewu ani zemsty i nie jest odpowiedzi膮 na z艂udzenie lub halucynacj臋.
E. Kradzie偶y nie lepiej wyja艣nia zaburzenie zachowania, epizod maniakalny czy antyspo艂eczne zaburzenie osobowo艣ci.
Z DMS-5 (Diagnostic and Statistical Manua艂 of Mental Disorder, 5. wydanie)
Kleptomania jest diagnozowana na podstawie objaw贸w przedmiotowych i podmiotowych, a leczenie zwykle obejmuje psychoterapi臋, leki lub oba. Terapia poznawczo-behawioralna, rodzaj terapii konwersacyjnej, mo偶e pom贸c ludziom zrozumie膰 impulsy i niezdrowe przekonania i zachowania oraz nauczy膰 si臋 reagowa膰 w zdrowy, pozytywny spos贸b. Pomocne mog膮 by膰 niekt贸re leki, takie jak leki przeciwdepresyjne lub leki stosowane w celu zmniejszenia pop臋d贸w u os贸b uzale偶nionych. Jednak nie ma konkretnych lek贸w zatwierdzonych przez FDA dla kleptomanii. Terapia lub leki mog膮 by膰 r贸wnie偶 pomocne w leczeniu innych stan贸w wyst臋puj膮cych w tym samym czasie, takich jak depresja lub l臋k.