Wywiad motywacyjny

Wywiad motywacyjny: wzmocnienie pozycji ludzi do zmiany

    

Rozmowa motywacyjna to technika doradcza, kt贸ra pomaga ludziom zmienia膰 zachowania. Obejmuje ona „rozmow臋 opart膮 na wsp贸艂pracy, aby wzmocni膰 w艂asn膮 motywacj臋 i zobowi膮zanie do zmiany”.

Zosta艂 on pocz膮tkowo opracowany na pocz膮tku lat 80. XX wieku przez psychologa Williama R. Millera, aby pom贸c ludziom z zaburzeniami u偶ywania substancji. Od tego czasu ewoluowa艂 i jest stosowany w wielu innych okoliczno艣ciach, takich jak opanowanie objaw贸w choroby psychicznej, zmiana diety lub 膰wiczenia.

Rozmowy motywacyjne mog膮 pom贸c ludziom, gdy nie maj膮 pewno艣ci co do zmiany i mog膮 pom贸c im i艣膰 naprz贸d. Koncentruje si臋 na w艂asnych warto艣ciach i troskach danej osoby i mo偶e pom贸c osobie zbudowa膰 pewno艣膰 co do zdolno艣ci do zmiany i wzmocnienia zaanga偶owania w zmian臋.

Carla Marienfeld, MD i wsp贸艂pracownicy, autorzy „Motivational Interviewing for Clinical Practice”, opisuj膮 to w ten spos贸b: „Zamiast wielokrotnie zadawa膰 pytania zamkni臋te, m贸wi膰 pacjentom, co maj膮 robi膰, lub konfrontowa膰 pacjent贸w, kt贸rzy nie przestrzegaj膮 zalece艅, MI u偶ywa po艂膮czenie otwartych pyta艅, refleksji, afirmacji i podsumowa艅, aby zaanga偶owa膰 pacjenta w leczenie, a tak偶e udziela膰 informacji i porad w spos贸b pe艂en szacunku i wsp贸艂pracy ”.

Pomys艂y na temat zmian i dzia艂a艅 na rzecz zmian pochodz膮 od jednostki, a nie od dostawcy, kt贸ry m贸wi osobie, kt贸r膮 powinien zmieni膰. Na przyk艂ad w przypadku rzucenia palenia tradycyjne podej艣cie mo偶e oznacza膰 konfrontacj臋 z osob膮 i skupienie si臋 na negatywnych skutkach palenia dla zdrowia. Dyskusja z motywuj膮cym wywiadem pos艂u偶y艂aby si臋 otwartymi pytaniami, aby wy艂oni膰 obawy i motywacje poszczeg贸lnych os贸b, takie jak obawy o w艂asne zdrowie, koncentruj膮c si臋 na obawach osoby o paleniu wok贸艂 swoich dzieci. Dyskusja mog艂aby skupi膰 si臋 na konkretnych dzia艂aniach opartych na tej motywacji i prowadz膮cych do ograniczenia i rzucenia palenia.

Szeroko zakrojone badania potwierdzaj膮 skuteczno艣膰 wywiad贸w motywacyjnych. Setki bada艅 wykaza艂y, 偶e rozmowy motywacyjne s膮 skuteczne w ograniczaniu u偶ywania substancji psychoaktywnych i hazardu oraz w poprawie zdrowia behawioralnego i psychiatrycznego, diety i 膰wicze艅 fizycznych oraz w zarz膮dzaniu chorobami przewlek艂ymi.

Niekt贸re podstawowe techniki konwersacyjne s膮 u偶ywane w dyskusjach motywacyjnych:

pytania otwarte - zapraszanie osoby do my艣lenia o problemie

afirmacje - rozpoznanie mocnych stron osoby, kt贸re mog膮 wspiera膰 zmiany

refleksje - lub refleksyjne s艂uchanie, potwierdzaj膮ce to, co powiedzia艂a osoba

streszczenia - 艂膮czenie dyskusji, kt贸ra mia艂a miejsce podczas sesji

Podej艣cie oparte na rozmowie motywacyjnej mo偶na zintegrowa膰 z innymi rodzajami terapii, takimi jak terapia poznawczo-behawioralna. Mo偶e by膰 u偶ywany do pomocy w leczeniu lek贸w na zaburzenia zdrowia psychicznego i mo偶e by膰 r贸wnie偶 stosowany w terapii grupowej.

Podstawowe poj臋cia wywiad贸w motywacyjnych, zrozumienia i wykorzystywania motywacji osoby, aby pom贸c dokona膰 zmiany, mog膮 by膰 wykorzystywane przez ka偶dego w wielu typowych sytuacjach 偶ycia codziennego. Je艣li chcesz dowiedzie膰 si臋 wi臋cej, zobacz poni偶sze zasoby.