Wsparcie r贸wie艣nicze

Wsparcie r贸wie艣nicze: r贸偶nicowanie os贸b z chorob膮 psychiczn膮

   

Wsparcie r贸wie艣nicze odnosi si臋 do os贸b maj膮cych takie same problemy, pomagaj膮c sobie nawzajem. Koncepcja wsparcia r贸wie艣niczego jest stosowana od wielu lat w艣r贸d os贸b uzale偶nionych, na przyk艂ad w Anonimowych Alkoholach, gdzie ludzie z „do艣wiadczeniem 偶yciowym” pomagaj膮 innym wyzdrowie膰. Wykorzystanie wsparcia r贸wie艣niczego z osobami z chorobami psychicznymi jest nowsze, szczeg贸lnie wsparcie ze strony r贸wie艣nik贸w w charakterze zawodowym jako cz臋艣膰 zespo艂u opieki psychiatrycznej.



Osoba wspieraj膮ca r贸wie艣nik贸w to osoba, kt贸ra do艣wiadczy艂a wyzdrowienia po wyzwaniach zwi膮zanych z u偶ywaniem substancji psychiatrycznych i / lub substancji psychoaktywnych, w wyniku czego mo偶e zaoferowa膰 pomoc i wsparcie dla wyzdrowienia innych os贸b. Osoby wspieraj膮ce r贸wie艣nik贸w s膮 szkolone, aby pomaga膰 w promowaniu o偶ywienia i poprawia膰 jako艣膰 偶ycia os贸b i ich rodzin, dziel膮c si臋 swoimi historiami o wyzdrowieniu, zapewniaj膮c zach臋t臋, wzbudzaj膮c poczucie nadziei i umiej臋tno艣ci nauczania.

R贸偶norodne nazwy / tytu艂y s膮 u偶ywane dla os贸b 艣wiadcz膮cych us艂ugi r贸wie艣nicze, w tym specjalista r贸wie艣niczy, adwokat r贸wie艣niczy, most r贸wie艣niczy, trener r贸wie艣niczy, trener odzyskiwania, specjalista ds. Pomocy w odzyskiwaniu, dostawca konsumencki i inne.

Badania wykaza艂y szereg korzy艣ci dla os贸b otrzymuj膮cych wsparcie r贸wie艣nicze, w tym mniejsz膮 liczb臋 pacjent贸w hospitalizowanych, zmniejszone objawy, lepsz膮 jako艣膰 偶ycia, wi臋ksz膮 nadziej臋, lepsze funkcjonowanie spo艂eczne i mniej problem贸w i potrzeb. Uczestnicy zaanga偶owani w wsparcie r贸wie艣nicze rzadziej identyfikuj膮 stygmatyzacj臋 jako barier臋 w pracy i cz臋艣ciej pracuj膮. Jedn膮 z podstawowych zalet wsparcia r贸wie艣niczego jest mo偶liwo艣膰 zaszczepiania nadziei - przekonania, 偶e ​​przysz艂o艣膰 mo偶e by膰 lepsza i 偶e odzyskanie jest mo偶liwe. Jak podsumowuj膮 naukowcy Julie Repper i Tim Carter, to, co pracownicy wsparcia r贸wie艣niczego „s膮 w stanie zrobi膰 z wi臋kszym powodzeniem ni偶 wykwalifikowani pracownicy, promuj膮 nadziej臋 i wiar臋 w mo偶liwo艣膰 odzyskania”

Specjali艣ci r贸wie艣niczy pe艂ni膮 wiele funkcji, takich jak s艂u偶enie za wz贸r do na艣ladowania pokazuj膮cy, 偶e wychodzenie z choroby psychicznej jest mo偶liwe, ustalanie cel贸w nauczania i rozwi膮zywanie problem贸w, pomaganie w umiej臋tno艣ciach zarz膮dzania objawami i zapewnianie r贸偶norodnych strategii radzenia sobie.

Wed艂ug danych z University of Texas w Austin od 2014 r. 46 pa艅stw mia艂o programy szkoleniowe i certyfikacyjne. Opr贸cz certyfikacji pa艅stwowej dwie organizacje ustanowi艂y programy krajowe. Mental Health America (MHA) niedawno opracowa艂o program National Certified Peer Specialist . NAADAC, Stowarzyszenie Specjalist贸w ds. Uzale偶nie艅, posiada po艣wiadczenie certyfikowane przez specjalist臋 ds . Wsparcia w zakresie odzyskiwania danych na poziomie krajowym .

W 38 stanach us艂ugi wsparcia wzajemnego s膮 obj臋te przez Medicaid, zgodnie z raportem z 2015 r. Wydanym przez National Association of State Mental Health Directors. Administracja ds. Zdrowia weteran贸w wymaga korzystania z us艂ug wzajemnego wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego.

Jednym z przyk艂ad贸w programu r贸wnorz臋dnego jest program Peer Bridger nowojorskiego Stowarzyszenia Us艂ug Rehabilitacji Psychiatrycznej. Zosta艂 specjalnie opracowany, aby pom贸c osobom z powa偶nymi chorobami psychicznymi w przej艣ciu ze szpitala szpitalnego do powrotu do spo艂eczno艣ci. Mosty r贸wie艣nicze pomagaj膮 ludziom, zapewniaj膮c wsparcie emocjonalne i zach臋ty do wyzdrowienia i osi膮gni臋cia cel贸w 偶yciowych spo艂eczno艣ci, u艂atwiaj膮c zaanga偶owanie w grupy wsparcia r贸wie艣niczego, pomagaj膮c budowa膰 umiej臋tno艣ci i 艂膮cz膮c ludzi ze wsparciem spo艂eczno艣ci i zasobami.



Rola specjalist贸w r贸wie艣niczych nie by艂a bez obaw i wyzwa艅. Na przyk艂ad dostawcy r贸wie艣niczy napotykaj膮 pi臋tno i dyskryminacj臋 zwi膮zan膮 z w膮tpliwo艣ciami co do ich zdolno艣ci do pe艂nienia r贸l z powodu choroby psychicznej.

Pomimo pewnych wyzwa艅, osoby wspieraj膮ce r贸wie艣nik贸w odgrywaj膮 wyj膮tkow膮 i skuteczn膮 rol臋 w pomaganiu wielu osobom z chorobami psychicznymi w prowadzeniu produktywnego satysfakcjonuj膮cego 偶ycia. Jak zauwa偶y艂a specjalistka ds. R贸wie艣nik贸w Emily Grossman na blogu w 2016 r . : „Nie nauczyli艣my si臋 z podr臋cznika, jak pom贸c ludziom odzyska膰 zdrowie. Nauczyli艣my si臋 pomaga膰 ludziom, odzyskuj膮c samych siebie. ”